Általános útmutató

Ez az útmutató az ERICard-ok egyes fejezeteihez kapcsolódó hasznos információkat biztosító meghatározásokat tisztáz.

Jellemzők/Veszélyek

Környezeti hőmérséklet: a környezet azon hőmérséklete, amelyen a vegyi folyamat lejátszódik. Általánosan elfogadott értéke 20 C.

BLEVE: Boiling Liquid Expanding Vapour Explosion (Forró Folyadék Táguló Gőzének Robbanása); előfordulása akkor valószínű, amikor egy külső tűzforrás a belső folyadékszint felett hevít egy tartályt/hordót, ezzel gyengítve a fém szilárdságát, és ebből következően a belső növekvő nyomás szétrobbantja a tároló edény falát.

Reakcióképesség: az anyagnak az a tulajdonsága, hogy önmagától vagy külső forrás segítségével gyors kémiai reakcióra képes és ezzel olyan kémiai változást indít be, amely az anyag polimerizációjából vagy bomlásából eredően nagy energia felszabadulással jár. A reakciót okozhatja hő, víz, oxigén (levegő), fizikai hatás, stb.

VCE: Vapour Cloud Explosion (Gőzfehő Robbanása), mely egy éghető gőz/gáz és levegő felhő keverékének nyílt térben való berobbanását jelenti, pl. a szabad levegőn.

Személyvédelem

Kihangsúlyozásra kerül, hogy nem létezik olyan vegyvédelmi ruha, amely védelmet nyújt az összes veszélyes anyag ellen.

Az anyagok veszélyeinek megfelelően az egyes ERICard-okban a javasolt védelmi szintet öt karegóriába soroltuk.

  • Környezettől független légzőkészülék (SCBA) és vegyvédő kesztyű használata.
  • Környezettől független légzőkészülék (SCBA) és vegyvédő ruha használata, de csak azokon a helyeken, ahol az anyaggal közvetlen érintkezés valószínű.
  • Környezettől független légzőkészülék (SCBA) és vegyvédő ruha.
  • Környezettől független légzőkészülék (SCBA) és gáztömör vegyvédő ruha használata abban az esetben, amikor az anyaggal vagy annak gőzeivel való közvetlen érintkezés valószínű.
  • Gáztömör vegyvédő ruha használata.

A gáztömör vegyvédelmi ruha jelenti a vegyvédelmi ruházat legmagasabb szintjét. Ezeket a ruhákat környezettől független légzőkészülékekkel (SCBA) használják és neoprénből és vinil gumiból, vagy egyéb anyagokból készülhetnek. Sok vegyi anyag ellen védelmet nyújtanak, de nem az összes ellen. Amennyiben kétség merül fel, kérjük szakértő tanácsát.

Fagyási sérülést, illetve súlyos szemkárosodást okozó mélyhűtött és egyéb cseppfolyósított gázok baleseteinél való beavatkozásoknál a védőruha alatt használjunk vastag textilből készült hőszigetelő alsóruházatot és bőrkesztyűt. Jelentős hősugárzással járó beavatkozásokhoz hővisszaverő ruházat viselete javasolt.

Azok a tűzoltó bevetési ruhák, melyek megfelelnek az EN 469-es szabvány előírásainak, alapszintű védelmet nyújtanak vegyi anyagok baleseteinél, sisakot, védőcsizmát és védőkesztyűt tartalmaznak. Azok a bevetési ruhák azonban, amelyek nem felelnek meg e szabvány követelményeinek, lehetséges, hogy egyáltalán nem alkalmasak vegyi anyagok baleseteinél történő beavatkozásra.

A PVC védőruhák nagyon sok szállított vegyianyag esetén nem felelnek meg személyvédelemre.

Anyagkifolyás

A beavatkozóktól elvárják, hogy az anyagkifolyás lehető legrövidebb időn belüli megszüntetésével akadályozzák meg a kifolyás kiterjedésének növekedését - amennyiben az biztonságosan végrehajtható. Az anyag tulajdonságainak és a kifolyt anyag mennyiségének megfelelően, további feladatok elvégzését is igényelhetik. Ezek lehetnek a kifolyt anyag körülhatárolása, vagy vízzel való higítása. Erre vonatkozóan az egyes ERICard-okban külön ajánlásokat adunk.

A lehető legkisebb méretű szennyezett terület biztosítása érdekében, ahol az végrehajtható, fontos, hogy a kifolyó anyagot megfelelő edényzetbe felfogjuk. Ne feledjük, hogy a kifolyás ellenőrzés alatt tartása nem egyenértékű az anyag felszívatásával. A beavatkozásban résztvevőknek tisztában kell lenniük a szennyezett terület fizikai veszélyeivel is, pl. a talaj felszíne csúszóssá válhat, az oltópor porfelhőt okozhat, stb. Éppen ezért, amikor szükséges a szennyezett területen való mozgás, fordítsunk figyelmet ezekre a veszélyekre is.

Néhány termék esetén, azok sajátságos veszélyei miatt, jobb a kifolyt anyagot késedelem nélkül, azonnal vízzel higítani és lemosatni. Ezekben az esetekben különös figyelmet kell fordítani a lehető legkisebb környezetszennyezés okozására.

Fontos, hogy minden 60 C-nál alacsonyabb lobbanáspontú termék esetén a környezetben folyamatosan gázkoncentrációt mérjünk annak észlelésére, ha az anyag gőzei, gázai a levegővel robbanóképes elegyet alkotnak. A beavatkozók használjanak szikramentes szerszámokat. A baleset helyszínén a dohányzás és nyílt láng használata tilos.

A beavatkozásban résztvevők véletlenszerű mérgezésének megelőzése céljából győződjünk meg arról, hogy nem fogyasztanak semminemű ételt a káreset helyszínén. Fordítsunk erre fokozott figyelmet mérgező anyagok baleseteinek elhárításakor.

Az anyagkifolyás területének körülhatárolása után szükség lehet a kifolyt anyag felitatására, különösen akkor, ha az anyag visszanyerése nem lehetséges. Ennek végrehajtására, a kifolyt anyag tulajdonságainak megfelelően, sokféle módszer található az egyes ERICard-okon.

Amennyiben valószínűsíthető, hogy a terméknek a kifolyás közvetlen területén túl is káros hatásai várhatók, útmutatás található azok legalacsonyabb szinten tartására, pl. "A gázfelhőt csapassa le vagy oszlassa szét vízsugárral. Ne engedje, hogy a vízsugár érintkezzen a folyékony termékkel."

Tűz

Oltóanyag - a szükségtelen környezetszennyezés elkerülése

A legtöbb oltóanyag szennyezi az élővizet. A veszélyes vegyi anyagok baleseteinél tűzoltásra, a kifolyt anyagok mosatására, gáz és gőzfelhők lecsapatására vagy megkötésére használt kötött vagy szórt vízsugarak jelentős szennyezői az élővizeknek. Az oltóporok, néhány oltógáz, az oltóhabok és egyéb vízbázisú oltóanyagok ismert környezetszennyező anyagok.

Következtetésképpen hangsúlyozzuk, hogy csak annyi oltóanyagot használjunk, amennyi feltétlenül szükséges.

Tűzoltás

A leírt tűzoltási módszerek és a meghatározott tűzoltó eszközök azon vegyi anyagok tüzeinek az oltására felelnek meg, amelyek a tűz hatásának közvetlenül ki vannak téve. A szomszédos épületeket, járműveket vagy egyéb vagyontárgyakat is érintő tűzeseteknél a következőkben meghatározott módon járjunk el.

Tárolóedények eltávolítása a hősugárzásnak kitett területről.

Ezt a tűzoltási műveletek bevett folyamatának tekintjük abban az esetben, amennyiben végrehajtása nem jelent kockázatot a beavatkozásban résztvevőkre, ezért normál körülmények között erre vonatkozó útmutatás nem szerepel az egyes ERICard-ok szövegében. Kivételt tettünk azonban azon anyagok ERICard-jai esetében, melyeknél számolni kell a vízzel való heves reakció kockázatával. Ezekben az esetekben nem szerepel az a tanács, hogy hűtse vízzel a tároló edényt. A heves reakcióra képes anyagok, vagy a nyomás alatt tárolt anyagok tárolóedényeire vonatkozóan nem szerepel a kártyákon az a javaslat, hogy távolítsuk el az edényt a tűz környezetéből. Ezekben az esetekben azt tanácsoljuk, hogy fedezék mögül dolgozzunk és használjunk telepíthető ágyúkat és sugarakat.

Elsősegély

Az ERICard-okat képzett beavatkozóknak tervezték és készítették. Ezért feltételezzük, hogy a beavatkozó képes végrehajtani olyan életmentő műveleteket, mint a mesterséges lélegeztetés, újraélesztés mesterséges lélegeztetés és szívmasszázs alkalmazásával, vagy oxigénnel (nem éghető környezetben) vagy levegővel működtetett eszközzel.

Feltételezzük olyan alapvető műveletek elvégzését, mint a szoros ruhadarabok eltávolítása, amikor a körülmények azt indokolják.

Az ERICard-okon csak az első, életmentő elsősegélynyújtási feladatok szerepelnek. Az ERICard-okon nyújtott utasítások nem elégségesek az áldozatok orvosi kezeléséhez.

Amennyiben egy védőfelszerelés nélküli személyt szennyeződés ér, fontos, hogy a vegyianyag típusának megfelelő kezelésben részesüljön. Ezek a feladatok szerepelnek minden olyan ERICard-on, ahol szükség lehet rá.

Alapvető intézkedések a termék összegyűjtéséhez

Néhány európai országban az Alapvető Óvórendszabályok a Termékek Visszanyerését Végző Tűzoltóságok számára felelősséggel bír a termékek visszanyerését illetően. Sok más országban a visszanyerést szakértő cégek tanácsai alapján végzik. Következésképpen, ez a rész azoknak a tűzoltóságoknak nyújt útmutatást, melyek rendelkeznek speciális felszerelésekkel és szaktudással, valamint azoknak, melyek valószínűleg nem kerülnek közvetlen kacsolatba az anyaggal, és rendelkeznek a szakértő cégektől azokkal az alapvető ismeretekkel, melyek nélkülözhetetlenek a feladat végzéséhez.

Ezek az ismeretek kapcsolódnak a terméknek megfelelő szállító szivattyúk kiválasztásához, a felszerelések megfelelő földelésének szükségességéhez és a kijutott termék visszanyeréséhez. Nagy jelentősége van a megfelelő szivattyú kiválasztásának éghető folyadékok és gázok esetén, pl. EEX de II A T3 - CENELEC- characterisation (EN 50014), ahol:

EEX = robbanásbiztos egység

de = gyulladásvédelem típusa (d = nyomásálló csomagolás; e = biztonságos kiemelés)

II A = robbanási csoport

T3 = hőmérséklet osztály (pl. T3: az elektromos berendezés külső felületének hőmérséklete nem haladhatja meg a 200C-t és az éghető folyadék gyulladáspontja magasabb, mint 200 C.

Beavatkozás utáni óvórendszabályok

A tűzoltóság beavatkozó állományát mentesíteni kell a lehető legrövidebb időn belül a kifolyt anyaggal való érintkezés után. A szennyezett védőruházatot el kell távolítani és biztonságos helyen kell tárolni a hatékony mentesítés elvégzéséig és az újbóli használat előtt.

Az állomáshelyre való visszatérés után a tűzoltó egység személyzete végezze el az alapvető higiéniás feladatokat, pl. zuhanyozzon le és a bevetésnél használt ruháit cserélje le.

Top


© European Chemical Industry Council (CEFIC) 2015-.
http://www.cefic.org - Telephone +32 (0)2 436 9300